Dobre buty trekkingowe – najważniejszy element stroju podróżnika
Czeka Cię górska wspinaczka? A może spacer po reglach?
Bez względu na to, jak intensywny dzień planujesz, koniecznie zabierz ze sobą obuwie trekkingowe.
To buty, które zapewniają wyjątkowy komfort nawet na trudniejszym szlaku. Chronią przed kontuzjami i otarciami, które mogłyby skutecznie uniemożliwić Ci kontynuowanie wyprawy.
Zobacz, co wybrać i dlaczego dobre buty trekkingowe to podstawa w górach.
Wpis sponsorowany
Marzyć o zdobyciu szczytu może każdy, ale bez względu na to, czy idziesz w Tatry czy zamierzasz podbić Alpy – musisz się odpowiednio przygotować. Praca nad formą to jeden z elementów, drugim jest dobranie odpowiedniej odzieży i obuwia. To właśnie buty zasługują na szczególną uwagę.
Rola butów trekkingowych
Warunki panujące na górskich szlakach mogą być naprawdę trudne. Błoto po intensywnych opadach deszczu, podmokła leśna ściółka oraz luźne kamienie to największe przeszkody, z którymi nie poradzą sobie zwyczajne tenisówki.
Buty trekkingowe pozwolą Ci przejść suchą stopą nawet po najtrudniejszym terenie. Nie powodują otarć, redukują ryzyko skręcenia kostki, złamania palca czy bólu podeszew stóp i pięt. Modele zaawansowane nadają się do używania razem z rakami, co znacznie zwiększa przyczepność podczas wspinaczki po pionowych skarpach.
Dowiedz się jak fachowo spakować plecak na wyprawę!
Buty twarde czy miękkie?
Twardości butów nie musisz oceniać „na oko”. Producenci stosują oznaczenie, które informuje kupującego, który model nadaje się na spacer po parku, a który sprawdzi się w wysokich górach. I tak podział obejmuje:
- A – miękkie i wygodne buty do użytku codziennego,
- B – buty turystyczne, trekkingowe,
- C – twarde buty, do których można przyczepić raki,
- D – bardzo twarde buty dedykowane do użytku z rakami automatycznymi.
Amatorzy powinni sięgać po buty o sprężystych, elastycznych podeszwach, które są lekkie i dopasowują się do stopy. Zawodowcy potrzebują obuwia twardego doskonałego do wspinaczki.
Wysokie czy niskie cholewki?
To nie tylko kwestia estetyki – od tego, po jakim terenie najczęściej chodzisz zależy wybór cholewki niskiej lub wysokiej. W lesie czy na piasku sprawdzą się modele kończące się tuż pod kostką.
Tam, gdzie grunt jest kamienisty czy bagienny lepszym wyborem będą stabilizujące kostkę buty trekkingowe z wyższą cholewką. Zazwyczaj idzie ona w parze z twardszą podeszwą, dzięki czemu stopa jest optymalnie izolowana od podłoża.
Zaplanuj podróż w Polskie góry tu:
Dodatkowe funkcje
Buty trekkingowe muszą mieć nie tylko odpowiedni fason, ale też praktyczne funkcje chroniące przed chłodem i wilgocią. Wodoodporność oraz oddychalność to ważne cechy obuwia sportowego sprawiające, że stopa jest sucha nawet w czasie ulewy.
To zasługa materiałów wykorzystywanych w produkcji butów. Najczęściej jest to membrana, którą dodatkowo warto zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.
A może podróżujesz nad morze? Nie zapomnij zabrać tych rzeczy!
Zamsz, skóra czy tworzywa sztuczne?
Wspomniana już rola materiału jest ważna dla żywotności butów, a także komfortu użytkownika. Producenci chętnie sięgają po skórę licową, nubuk lub zamsz, ale na rynku nie brakuje też modeli uszytych z tworzyw sztucznych, w tym włókien poliamidowych.
Decydując się na konkretny model warto zwracać uwagę na ilość przeszyć – im mniej szwów, tym lepiej (woda nie przenika w miejscach łączeń).
Dobre buty trekkingowe to inwestycja na lata, dlatego warto sugerować się nie tylko ceną czy kolorem, ale przede wszystkim:
- materiałem,
- rodzajem i twardością podeszwy,
- wysokością cholewki,
- zastosowanymi rozwiązaniami chroniącymi przed wodą i wiatrem.
Duży wybór modeli dla kobiet i mężczyzn uprawiających trekking amatorsko lub profesjonalnie znajduje się w sklepie PolarSport.