Szmaragdowe wybrzeże Sardynii – co warto zobaczyć?

Łodzie atrakcje Sardynii, co warto zobaczyć

Wiele osób mocno zrewidowało swoje wakacyjne plany w związku z sytuacją pandemiczną.

Jednak koronawirus nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z ciekawego wyjazdu, także zagranicznego.

Warto zainteresować się drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym.

Plaża na Sardynii, zwiedzanie Szmaragdowego wybrzeża

Sardynia, bo o niej właśnie mowa, ma w sobie sporo uroku, a liczba zakażeń okazuje się znacznie niższa w porównaniu z Polską.

Wakacje na Sardynii to zatem wyjątkowo kusząca propozycja, jaką oferują biura podróży tj. ITAKA na tegoroczne lato.

Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże pełne cudownych miejsc

Sardyńska Costa Smeralda znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. To interesujące krajobrazy, ciekawa kultura oraz niezwykłe miasteczka. W Palau warto zobaczyć skałę w kształcie niedźwiedzia albo skorzystać z możliwości rejsu pomiędzy pięknymi wysepkami La Maddalena.

Z kolei Arzachena przykuwa wzrok winnicami zlokalizowanymi na wzgórzach, ale i zabytkowymi kościołami Santa Maria i Santa Lucia. Szczególnie dojście do tego drugiego zachwyca – raczej nie spotyka się tak kolorowych schodów.

W miasteczku widać również ślady historii tego miejsca i pozostałości po tych, którzy je zamieszkiwali ponad tysiąc lat przed naszą erą.

To przede wszystkim nekropolia Li Muri, groby gigantów, a więc Le Tombe dei Giganti oraz bardzo typowe dla tamtejszej kultury nuragi. Takich stożkowatych wież wzniesionych nad kamiennym ołtarzem jest na Sardynii ponad 7 tys., a w Arzachenie znajduje się Nuraghe Albucciu.

Sprawdź też mój przewodnik po Maderze

Największe miasto na Costa Smeralda, czyli Olbia słynie z deptaku Corso Umberto I, muzeum archeologicznego, ale i bazylik San Simplicio z przełomu XI i XII wieku. W miasteczku jest również dużo hoteli, restauracji czy butików. Do tego portu dopływają promy z części kontynentalnej Włoch. Znajduje się tam także lotnisko.

Warto też wspomnieć o niezwykle luksusowym Porto Cervo, gdzie nikogo nie dziwi widok ekskluzywnych willi i jachtów, ale także wspaniałych restauracji i drogich sklepów. Jednocześnie atrakcją tego miejsca jest kościół Stella Maris – cały w bieli i zlokalizowany na nadbrzeżnym wzgórzu.

Sardynia dla każdego

Łodzie atrakcje Sardynii, co warto zobaczyć

Wyspa niewątpliwie jest rajem dla osób spragnionych wypoczynku na plaży. Można nie tylko opalać się w komfortowych warunkach, ale również skorzystać z oferty aktywnego spędzania wakacji.

Na Sardynii znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu do uprawiania sportów wodnych – windsurfingu, kitesurfingu czy do nurkowania.

Nie zapomnij spakować najważniejsze rzeczy nad morze

Początkujący nie muszą się obawiać, ponieważ działają tam szkółki dla tych, którzy chcieliby nauczyć się nowych umiejętności. Warto podziwiać świat podwodny, a jest to możliwe dzięki snorkelingowi. Oczywiście istnieje też opcja wynajęcia łodzi motorowej czy jachtu.

Na Sardynii nie sposób się nudzić, ponieważ atrakcji jest naprawdę sporo. Oprócz wypoczynku na plaży i sportów wodnych wyspa kusi wieloma zabytkami, ale i pięknymi krajobrazami.

To również miejsce słynące ze smacznej kuchni. Co ważne, niemal zawsze można liczyć na piękną pogodę, ponieważ średnio 300 dni w roku jest słonecznych.

Na koniec ważna kwestia w kontekście pandemii koronawirusa. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń na milion mieszkańców jest znacznie niższy w porównaniu z Polską.

W naszym kraju wynosi aż 58,2 na milion osób, a dla Sardynii to zaledwie 4,2.

Poznaj historyczne Włochy w 3 dni w Rzymie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *